Την Πέμπτη 23 Απριλίου 2015 πήγαμε στο ΝΟΗΣΙΣ όπου συμμετείχαμε στο 7ο Συνέδριο Πληροφορικής της Κεντρικής Μακεδονίας.  Εκεί παρουσιάσαμε μια ταινία μικρού μήκους, την οποία φτιάξαμε μόνοι μας με τίτλο «Δεν είναι το ίδιο». Το θέμα της ταινίας είναι η εξάρτηση των νέων από το διαδίκτυο. Ένα παιδί ψάχνει απεγνωσμένα για παρέα, όμως όλοι οι συμμαθητές του είναι απασχολημένοι στο διαδίκτυο και κανείς δεν τον παίζει. Τελικά μετά από μια συζήτηση όλοι συνειδητοποιούν τι συμβαίνει και αρχίζουν να παίζουν, να χορεύουν και να διασκεδάζουν όλοι μαζί.

Πέρα από την ταινία μας όμως συμμετείχαμε και με ηλεκτρονικές αφίσες που δημιουργήσαμε για τους κινδύνους της εξάρτησης από το διαδίκτυο και μάλιστα δώσαμε και συνέντευξη γι αυτή μας τη δουλειά.

Αφού τελειώσαμε με το Συνέδριο, είχαμε και μια άλλη φοβερή εμπειρία. Ανεβήκαμε στον προσομοιωτή και κάναμε τη διαδρομή «Σινικό Τείχος». Τρέχαμε πάνω στο τείχος και ήταν σαν να το ζούσαμε στην πραγματικότητα. Ήταν απίστευτο!

Η επίσκεψη αυτή θα μας μείνει αξέχαστη, γιατί περάσαμε καλά, διασκεδάσαμε και δείξαμε σε όλους τις δουλειές μας.