2016-17

Το Μάιο του 2017, συστάθηκε χορωδία από μαθητές της Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης και συμμετείχε στην «22η Χορωδιακή Συνάντηση Δημοτικών Σχολείων» στο Ασβεστοχώρι Θεσσαλονίκης, στόχος της οποίας είναι η προβολή του χορωδιακού έργου των σχολείων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Το ρεπερτόριο αποτελείτο από τα εξής τραγούδια: «Καράβι καραβάκι» (παραδοσιακό Μ. Ασίας),

«Ederlezi» (παραδοσιακή τσιγγάνικη μελωδία σε στίχους της Λίνας Νικολακοπούλου και ενορχήστρωση του Γκόραν Μπρέκοβιτς),

«Της αγάπης αίματα» (μουσική: Μ. Θεοδωράκης και στίχοι: Οδυσσέας Ελύτης),

«Κεμάλ» (μουσική: Μ. Χατζιδάκις και στίχοι: Ν. Γκάτσος) και

«Ωδή στη χαρά» (μουσική: Λούντβιχ βαν Μπετόβεν και ελληνική απόδοση στίχων: Δημήτρης Βανέλλης).

Η Μουσικός του σχολείου Σοφία Γκουρμπάτση

Στις 17 Φεβρουαρίου δεχθήκαμε στο σχολείο μας τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων Βασιλική Νευροκοπλή. Με άμεσο και ευχάριστο τρόπο έκανε βιβλιοπαρουσίαση στους μικρούς μαθητές μας οι οποίοι το απόλαυσαν πραγματικά. Τελικά έχει ενδιαφέρον να γνωρίζεις τους συγγραφείς των βιβλίων που διαβάζεις...

Το σχολείο μας συμμετέχει τη σχολική χρονιά 2016-17 στο "European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο", με μια σειρά εκπομπών με τίτλο: "Υποδεχτείτε μας!".

Η εκπομπή περιλαμβάνει παραμύθια από τους μαθητές του Τμήματος Υποδοχής, που αναπτύσσονται εντός του μαθήματος, αξιοποιώντας τεχνικές δημιουργικής γραφής.