2016-17

Την Παρασκευή 2-6-2017 πραγματοποιήθηκαν σχολικοί αγώνες  από τον Όμιλο Αντισφαίρισης Λαγκαδά σε συνεργασία με τον Δήμο Λαγκαδά.

Εβδομήντα πέντε (75) μαθητές των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Λαγκαδά, συμμετείχαν σε 6 κατηγορίες αγώνων, ενώ τα 12 συνολικά κύπελλα στους διακριθέντες μαθητές απένειμαν ο Δήμαρχος Λαγκαδά Γιάννης Καραγιάννης και οι Διευθυντές των Δημοτικών Σχολείων του Λαγκαδά.

Σε όλα τα παιδιά απονεμήθηκαν μετάλλια για τη συμμετοχή τους στους σχολικούς αγώνες.

Οι μαθητές  του σχολείου μας που διακρίθηκαν ανά κατηγορία:

Κορίτσια Α ? Β Τάξης:  2η  Μπότσιαρη Ελένη

Κορίτσια Γ ? Δ Τάξης:  1η  Μαυρομάτη Σοφία

Αγόρια Γ ? Δ Τάξης:   2ος  Τριανταφύλλου Άγγελος

Αγόρια Ε ? ΣΤ Τάξης:  1ος  Στράτος Ιωάννης 2ος  Μπαλτατζής Αντώνης

Επειδή μας αρέσει να γυμναζόμαστε, την Πέμπτη 6 Απριλίου, επισκεφθήκαμε το Στάδιο της πόλης μας όπου μας περίμεναν προπονητές στίβου και μας ενημέρωσαν αλλά και μας καθοδήγησαν να συμμετέχουμε σε αγώνες διαφόρων αγωνισμάτων (προσαρμοσμένων βέβαια στην ηλικία μας).

Συμμετείχε ΟΛΟ το σχολείο....και οι δασκάλες!!!!!

Παρακάτω δείτε τις προσπάθειές μας!

Η Πέμπτη τάξη  του 1ου  δημοτικού σχολείου Λαγκαδά στις 24 Μαΐου του 2017 επισκέφτηκε τον κωπηλατικό όμιλο  Θεσσαλονίκης. Εκεί ο κύριος Δημήτρης Πέτρου, ο γυμναστής μας, που είναι και προπονητής κωπηλασίας με τη βοήθεια δύο κωπηλατών μας  μάθανε  κάποια ξεχωριστά πράγματα για την κωπηλασία. Επίσης  μέσα  σε τεχνητές πισίνες μας μάθανε πώς να χειριζόμαστε τα κουπιά. Μετά από λίγη ώρα εξάσκησης πάνω σε ειδικά μηχανήματα, καταφέραμε να κωπηλατήσουμε αρκετά συντονισμένα, μέσα στη λιμνούλα φυσικά. Στο τέλος αφού είχαμε κουραστεί πολύ, κρεμαστήκαμε?.. στο ειδικό χαλαρωτικό μηχάνημα και γελάσαμε πολύ!  Η εμπειρία αυτή  ήταν καταπληκτική και γνωρίσαμε καλύτερα τα υδάτινα σπορ.

Ψύλλας Ιπποκράτης  Ε1

Την Τρίτη 13-6-2017 στην αυλή του σχολείου μας πραγματοποιήθηκαν αθλοπαιδειές στις οποίες συμμετείχαν όλα τα τμήματα του σχολείου με ενθουσιασμό και κέφι. Οι μαθητές όλων των τάξεων με την καθοδήγηση και τον συντονισμό των γυμναστών του σχολείου μας κ. Πέτρου και κ. Αγαθαγγελίδη πήραν μέρος με χαρά σε όλα τα αθλήματα και παιχνίδια που είχαν προγραμματιστεί κι έτσι έληξε μια ακόμη σχολική χρονιά!

Την τετάρτη 10 Μαΐου, μαθητές μας κυρίως από την Ε και την ΣΤ τάξη συμμετείχαν σε τουρνουά ποδοσφαίρου που οργάνωσε το Γραφείο Φυσικής Αγωγής Δυτικής Θεσσαλονίκης. Το τουρνουά ήταν σχεδιασμένο για να αναδείξει τη συμμετοχή και όχι τον νικητή, δίνοντας έμφαση στην χαρά του παιχνιδιού.

Πολύ μας άρεσε!!!!

Στις 21 Φεβρουαρίου μαθητές μας έλαβαν μέρος στους αγώνες ανώμαλου δρόμου που έγιναν στα Λουτρά Λαγκαδά. Τα αγόρια έτρεξαν 1000 μέτρα και τα κορίτσια 600 μέτρα. Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες τερμάτισαν (αξία έχει η συμμετοχή και η ολοκλήρωση της προσπάθειας) και κάποιοι πλασαρίστηκαν σε καλές θέσεις.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες και όλους για την προσπάθειά τους  και την εξαιρετική (σε επίπεδο ήθους) εκπροσώπηση του σχολείου μας. Συμμετείχαν:

Κορίτσια

ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΜΑΥΡΙΔΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗ ΚΩΝ/ΝΑ

ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ

Αγόρια

ΓΟΥΣΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

ΜΗΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

ΝΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΦΩΤΙΟΣ

ΠΑΠΑΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ

Στις 3 Οκτωβρίου ήταν η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και το ευχαριστηθήκαμε!!! Για περισσότερα δείτε εδώ