Αγωγή Υγείας

Στα πλαίσια του ετήσιου προγραμματισμού και της εκπαίδευσης σε θέματα πολιτικής προστασίας αλλά και για να ξαναθυμηθούμε όσα γνωρίζουμε, πραγματοποιήσαμε σεμινάριο Α Βοηθειών. Την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου κλιμάκιο της Ένωσης Νοσηλευτών  Ελλάδας επισκέφθηκε το Σχολείο και επί δύο ώρες ενημέρωσε το διδακτικό προσωπικό για τους τρόπους παροχής Α Βοηθειών σε καταστάσεις που αντιμετωπίζουμε καθημερινά ή και σπανιότερα με τα παιδιά στο σχολείο. Ήταν ένα πραγματικά ενδιαφέρον απόγευμα.

Την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου επισκέφθηκαν το Σχολείο μας οι ιατροί Σιδηροπούλου Μαρία και Παύλου Ιωάννα οι οποίες υλοποιούν  Πρόγραμμα Υγιεινής των χεριών ως μέσο προάσπισης αλλά και πρόληψης της υγείας των παιδιών.

Την Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2009 ειδικός εκπαιδευτής/διασώστης του ΕΚΑβ επισκέφθηκε το σχολείο μας και ενημέρωσε τους μαθητές σε τρόπους αντιμετώπισης και παροχής πρώτων βοηθειών σε ατυχήματα και τραυματισμούς.

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας για την υγιεινή διατροφή, την Πέμπτη 9 Ιουνίου μας επισκέφθηκε  η Διαιτολόγος - Διατροφολόγος κ. Μαρκέλλα Μπαϊρακτάρη, η οποία ενημέρωσε τα παιδιά για τη μεσογειακή πυραμίδα, τις ομάδες των τροφίμων, την ποσότητα και την ποιότητα των γευμάτων που ενδείκνυται να έχουν καθημερινά καθώς και ότι είναι απαραίτητη η καθημερινή σωματική άσκηση.

Την προηγούμενη σχολική χρονιά το πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχε ολόκληρο το σχολείο είχε στόχο την ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης στα παιδιά. Φέτος επιλέξαμε ως θέμα την υγιεινή διατροφή. Μήνες πριν συζητούσαμε τι είδους δραστηριότητες θα κάνει η κάθε τάξη και πως όλο αυτό θα οργανωθεί και θα λάβει ενιαία μορφή στο τέλος της χρονιάς.