2015-16

Την Δευτέρα 25 Ιανουαρίου το σχολείο συμμετείχε με 8 μαθητές και μαθήτριες στους αγώνες ανώμαλου δρόμου που διοργάνωσε το Γραφείο Φυσικής Αγωγής Δυτικής Θεσσαλονίκης στα Λουτρά Λαγκαδά. Τα αγόρια έτρεξαν 1000 μέτρα και τα κορίτσια 600. Συμμετείχαν περίπου 100 μαθητές σε κάθε κατηγορία.  Με έμφαση στην εμπειρία της συμμετοχής και της ολοκλήρωσης της προσπάθειας τα παιδιά μπήκαν στον αγώνα τον οποίο ολοκλήρωσαν όλοι και όλες. Είμαστε περήφανοι για όλους!!!

Συμμετείχαν:

ΑΓΟΡΙΑ

ΤΣΙΝΑΡΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΣΑΡΙΚΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

ΠΟΠΩΒ ΗΛΙΑΣ

ΣΑΛΛΑ ΑΡΜΑΝΤΟ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΜΑΥΡΙΔΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΠΕΤΡΟΜΕΛΙΔΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ

ΣΤΑΜΟΒΑ ΒΙΚΤΩΡΙΑ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

Την Δευτέρα 5 Οκτώβρη 2015, 2η Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού όλοι οι μαθητές του σχολείου μας έλαβαν μέρος σε αθλητικές δραστηριότητες/παιχνίδια που αφορούν στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς αγώνες. Στόχος των δράσεων ήταν οι μαθητές να συμμετάσχουν έχοντας στο μυαλό τους όχι τη νίκη αλλά τη συμμετοχή, την ευγενή άμιλλα και τη συνεργασία.

Το πρόγραμμα οργανώθηκε σε σταθμούς, κάθε τμήμα έπαιζε σε ένα παιχνίδι-σταθμό και ανά δέκα λεπτά γινόταν εναλλαγή σταθμών.

Οι δραστηριότητες ήταν οι εξής:

•          καθιστή σφαιροβολία με ιατρική μπάλα 1,5 κιλού
  •          σκυταλοδρομία με δεμένα πόδια
  •          σκυταλοδρομία με ένα χέρι και μεταφορά δύο μπαλών
  •          σκυταλοδρομία με εμπόδια
  •          παζλ με θέμα τους Ολυμπιακούς κύκλους
  •          ζωγραφική σε χαρτί του μέτρου
  •          παιχνίδια ερωτήσεων σχετικά με Ολυμπιακούς Αγώνες
  •          παιχνίδι με κάρτες όμοιων ζευγαριών
  •          τζένγκα με ένα πόδι
  •          παιχνίδι με μπαλόνια
  •          παιχνίδι με μπαστούνι και εύρεση αντικειμένων στο χώρο φορώντας μάσκα (τυφλοί).

Κάθε τάξη ήταν έτοιμη σωματικά και ψυχικά, για να λάβει μέρος στα παιχνίδια με αποτέλεσμα τα παιδιά να γυμναστούν, να διασκεδάσουν αλλά και να κατανοήσουν ότι αξία έχει η συμμετοχή και η νίκη δεν είναι αυτοσκοπός καθώς και ότι ο αθλητισμός είναι χώρος όπου όλοι έχουν τη δική τους ξεχωριστή θέση.