2016-17

Στις 18 Μαΐου 2017 και ημέρα Πέμπτη το σχολείο μας τίμησε τη μέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων. Στην εκδήλωση συμμετείχε η χορωδία του Μουσικού Εργαστηρίου Γερακαρούς και η χορευτική ομάδα του Σχολείου μας, η οποία με ιδιαίτερο ενθουσιασμό χόρεψε ποντιακούς χορούς. Στο τέλος κεράστηκαν ποντιακά εδέσματα τα οποία πρόσφεραν με μεγάλη προθυμία γονείς μαθητών μας. Υπεύθυνη για τη διοργάνωση της εκδήλωσης καθώς και τη σχετική ομιλία ήταν η δασκάλα του Γ1  Σοφία Βασιλειάδου.

Υ.Γ. Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες και τους κυρίους μέλη του Μουσικού Εργαστηρίου Γερακαρούς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και συμμετείχαν στην εκδήλωση.

Την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή από τους μαθητές της Β΄τάξης. Την επιμέλεια είχαν οι δάσκαλοί Γκιζάρης Αστέριος  και Μώραλη Γεωργία. Στην πολύ όμορφη γιορτή βοήθησαν η μουσικός κ. Σοφία Γκουρμπάτση και η καθηγήτρια των αγγλικών κ. Τάνια Κεδίκογλου. Οι μαθητές του Β1 και Β2 τραγούδησαν και έπαιξαν χριστουγεννιάτικα σκετς και τραγούδια σκορπίζοντας χαρά και ενθουσιασμό στους μαθητές ,τους γονείς και τους δασκάλους που παρευρέθηκαν στην όμορφη εκδήλωση.

Tη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου το Σχολείο γιόρτασε τη σχολική γιορτή των 3 ιεραρχών. Αρχικά έγινε ομιλία και προβολή σχετικού υλικού και στη συνέχεια όλο το σχολείο μετέβη στη Μητρόπολη όπου και παρακολούθησε τη θεία λειτουργία.

Για την ομιλία πατήστε εδώ και για την παρουσίαση εδώ

Όπως κάθε χρόνο η Ε τάξη ετοίμασε τη σχολική γιορτή για την επέτειο της 17 Νοεμβρίου. Τα παιδιά ήταν υπέροχα και συγκίνησαν όλους τους παρευρισκόμενους!!!

Παραμονή 28ης Οκτωβρίου και στο σχολείο μας από νωρίς άρχισαν να έρχονται για τη γιορτή τα παιδάκια του Δ1 και Δ2 που θα έπαιζαν. Ήταν όλα ντυμένα ανάλογα με το ρόλο τους.

Αρχικά η αφηγήτρια με τη δασκάλα και τους μαθητές μας βάζουν στο κλίμα της γιορτής και μας εισάγουν στην πρώτη σκηνή, «Στο σπίτι του Ιωάννη Μεταξά». Έπειτα στην πλατεία και στο καφενείο, όπου στέκονται γεροντάκια και γυναίκες, μαθαίνονται τα νέα του πολέμου από τους εφημεριδοπώλες και βλέπουμε τους φαντάρους να κινούν για τον πόλεμο. Σε μια επόμενη σκηνή, «Στην πρώτη γραμμή του πολέμου» στα βουνά της Πίνδου, οι φαντάροι σταματούν για λίγο να ξαποστάσουν, ώσπου συμβαίνει ένα μοιραίο γεγονός τραυματίζεται θανάσιμα ο αγγελιοφόρος. Ακολουθούν οι σκηνές με τις γυναίκες, μια «Στο σπίτι της κυρα-Λένης» και μια στην Πίνδο, όπου φαίνεται να ετοιμάζονται στη μεν σκηνή για το βουνό εμψυχώνοντας η μια την άλλη με ένα τραγουδάκι και στην άλλη με περίσσια υπερηφάνεια και παλικαριά η μάνα με τις κόρες να πηγαίνουν στους φαντάρους πολεμοφόδια αψηφώντας τις καιρικές συνθήκες. Στην τελευταία σκηνή, με τη λήξη του πολέμου, βρίσκεται στο σταθμό τρένων πολύς κόσμος έτοιμος να υποδεχθεί τους δικούς του που επιστρέφουν από το μέτωπο. Αγκαλιές, φιλιά και δυνατό μήνυμα ειρήνης μέσα από το ποίημα του Γιάννη Ρίτσου, «Ειρήνη».

Κατά τη διάρκεια της γιορτής ακούστηκαν χορωδιακά με τη βοήθεια της μουσικού του σχολείου μας, κ. Γκουρμπάτση Σοφίας, τα τραγούδια

•          Βάζει ο Ντούτσε
  •          Κορόιδο Μουσολίνι
  •          Γυναίκες Ηπειρώτισσες

Η γιορτή έκλεισε με τον Εθνικό μας Ύμνο.

Στις 27-10-2016 η διευθύντρια του σχολείου, Βασιλειάδου Όλγα, σε τελετή που έγινε στην αυλή του Σχολείου παρέδωσε την ελληνική σημαία στα παιδιά που ορίστηκαν σημαιοφόροι και παραστάτες.

Κατόπιν  με την δασκάλα της Γ΄ τάξης, Τσουκαλά Δέσποινα, συνόδεψαν τους μαθητές του σχολείου μας, που είχαν οριστεί  ως σημαιοφόρος και παραστάτες, στην επιμνημόσυνη δέηση για την απελευθέρωση του Λαγκαδά. Η δέηση τελέστηκε στον Μητροπολιτικό Ναό της Αγίας Παρασκευής, χοροστατούντος  του Μητροπολίτη Λαγκαδά κ.κ.Ιωάννου, όπου  παρέστη και  ο πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Προκόπης Παυλόπουλος.  Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων στο ηρώο της πόλης.

Στις  14-10-2016 με μεγάλο ενδιαφέρον εκπαιδευτικοί και μαθητές του σχολείου μας,  παρακολούθησαν ομιλία για τον μακεδονικό αγώνα από την δασκάλα της Α΄ τάξης, Παπαειρηναίου Βασιλική.  Τα παιδιά είχαν την δυνατότητα να μάθουν ενδιαφέροντα ιστορικά στοιχεία για τον αγώνα και τις θυσίες των Ελλήνων για την απελευθέρωση της Μακεδονίας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας.

Στις 16-10-2016 η δασκάλα της Ε΄ τάξης , Πλατσουκίδου Ευφράνθη,συνόδεψε τους μαθητές που είχαν οριστεί ως σημαιοφόρος και παραστάτες στην επιμνημόσυνη δέηση που τελέστηκε στον Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου για τους ήρωες της απελευθέρωσης του Μακεδονικού Αγώνα.