Προηγούμενα

Μαθητές της Στ τάξης αδελφοποιήθηκαν ηλεκτρονικά με σχολείο στην Πολωνία και πραγματοποίησαν project με θέμα τα Δικαιώματα των Παιδιών. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε στο μάθημα των Γερμανικών στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος eTwinning. Γενικός σκοπός αυτού του Προγράμματος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών για θέματα κοινωνικού χαρακτήρα κάνοντας χρήση των ΤΠΕ και αξιοποιώντας την διερευνητική δεξιότητα τους αλλά και αναπτύσσοντας την επικοινωνιακή ικανότητα των μαθητών στα Γερμανικά.

Τη Δευτέρα 10 Μαϊου 2010 υποδεχθήκαμε στο σχολείο, τον παγκόσμια γνωστό στο είδος του χορευτή, Rockadile. Με αφορμή μια διεθνή διοργάνωση στην οποία ήταν κριτής, βρέθηκε στη Θεσσαλονίκη και επισκέφθηκε και το σχολείο μας.