Oι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης μαζί με τη δασκάλα Ιωάννα Κατσαρού αποτ ην αρχή της σχολικής χρονιάς αποφάσισαν να ανεβάσουν θεατρική παράσταση. ξεκίνησαν με θεατρικό παιχνίδι, έχτισαν τους ρόλους, έκαναν πρόβες, έφτιαξαν σκηνικά, και κοστούμια και στο τέλος της χρονιάς, παρουσίασαν την παράστασή τους στο σχολείο πραγματοποιώντας 4 παραστάσεις (για παιδιά, για γονείς, για φίλους και στα πλαίσια του Φεστιβάλ παιδείας). Το έργο ήταν ο ΓΑΤΟΚΗΠΟΣ της Νόπης Τσιτλακίδου.

Αδέποτες γάτες που κλαίνες, γελάνε, κάνουν σκανταλιές, δοκιμάζουν τα απαγορευμένα, υποφέρουν, ξεγελιούνται μα βρίσκουν τρόπους να ξεπεράσουν όλες τις αναποδιές με τη συντροφικότητα. Οι στιγμές που μας χάρισαν τα παιδά ήταν μοναδικές και δεν περιγράφονται, αλλά απο τις φωτογραφίες πάρτε μια μικρή γεύση...