Σκοπός της γλωσσικής διδασκαλίας, σύμφωνα με το Α.Π.Σ. είναι: «Να κάνουμε τον μαθητή ικανό να παράγει λόγο αποτελεσματικό και κατάλληλο για κάθε ειδική περίσταση επικοινωνίας.» Έτσι λοιπόν στην ΣΤ1 τάξη εκτός από την χρήση των σχολικών εγχειριδίων χρησιμοποιήθηκαν λογοτεχνικά κείμενα που είχαν σκοπό να συν-κινήσουν τους μαθητές αλλά παράλληλα να γνωρίσουν οι μαθητές τον αφηγηματικό και περιγραφικό λόγο.

Όμως κυρίως γνωρίζαμε τον τρόπο που χειρίζονται την γλώσσα διάφοροι λογοτέχνες, και μελετούσαμε το διαφορετικό συγγραφικό ύφος του κάθε συγγραφέα. Στο τέλος μελετούσαμε και αξιολογούσαμε το δικό μας αφηγηματικό ή περιγραφικό λόγο.  Υπεύθυνη προγράμματος: Ιωάννα Κατσαρού

Αν θέλετε να μάθετε τι και ποιον διαβάζαμε, πατήστε εδώ για το συνημμένο αρχείο (αρχείο .doc του Microsoft Word)