Στις 22 Δεκεμβρίου 2009 μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης με μουσικά όργανα και συνοδευόμενοι από τη διευθύντρια κ. Βασιλειάδου, τον καθηγητή μουσικής κ. Ατζέμη και τη δασκάλα κ. Αυγερινού τραγούδησαν τα κάλαντα αλλά και διάφορα χριστουγεννιάτικα  τραγούδια.

Οι μαθητές έψαλαν τα τραγούδια σε διάφορα σημεία της πόλης αλλά και επισκέφθηκαν τον κ. Προϊστάμενο του 4ου γραφείου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Κούκο, την έπαρχο Λαγκαδά κ. Καλαϊτζή , το  Δήμο Λαγκαδά,  το Αστυνομικό Τμήμα, το 2ο Δημοτικό Σχολείο, το 2ο Γυμνάσιο, κ.α.

Στόχος της δράσης ήταν να μεταφερθεί ένα μήνυμα αγάπης και τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν, δόθηκαν αυθόρμητα από τα παιδιά για την βελτίωση των συνθηκών στο τμήμα ένταξης του σχολείου.

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!!!!