Αθλητική Ημέρα Δημοτικών Σχολείων Δήμου Λαγκαδά

Την Τετάρτη 30 Μαΐου 2012, πραγματοποιήθηκαν στις αθλητικές εγκαταστάσεις των Λουτρών Λαγκαδά οι αθλητικοί αγώνες των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου μας.

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο με την επίβλεψη του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Δημήτρη Πέτρου, συμμετείχε με μαθητές και μαθήτριές του σε όλα τα αγωνίσματα και κατέλαβε συνολικά την 1η θέση.

Τα αγωνίσματα που περιείχε το πρόγραμμα της αθλητικής ημέρας του Δήμου μας ήταν:

1.      Σκυταλοδρομία 4Χ80 κοριτσιών Γ΄ και Δ΄ τάξης, η ομάδα κατετάγη 3η και συμμετείχαν οι μαθήτριες :

ΚΟΥΚΟΥΤΣΕΛΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΚΟΝΤΑΒΑ ΝΑΥΣΙΚΑ

ΜΠΑΛΤΖΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ

2.      Σκυταλοδρομία 4Χ80 αγοριών Γ΄ και Δ΄ τάξης και από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθητές:

ΚΟΚΑΛΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

ΤΣΙΝΑΡΙΔΗΣ ΜΑΡΚΟΣ

ΔΑΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΤΣΙΤΣΙΛΙΑΓΚΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

3.      Ο στίβος κοριτσιών Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης και από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθήτριες:

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

ΖΑΧΑΡΙΑΔΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΣΑΡΙΚΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ

ΟΚΟΥΑΡΑ ΤΣΟΜΙ

ΠΕΤΡΟΥ ΜΥΡΤΩ

ΤΣΙΤΣΙΛΙΑΓΚΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ

14η

ΖΑΓΓΕΛΙΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

11η

4.      Ο στίβος αγοριών Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης και από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθητές:

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

7ος

ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

2ος

ΤΣΑΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

2ος

ΠΑΠΑΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ

4ος

ΚΕΣΤΕΓΙΑ ΕΡΙΚΟ

7ος

5.      Η Ομάδα Βόλεϊ κοριτσιών όπου συμμετείχαν οι μαθήτριες:

ΛΕΟΝΤΑΡΙΔΟΥ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ

ΚΟΝΤΟΒΑ ΜΑΡΙΑ

ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ

ΑΝΕΣΤΙΔΟΥ ΑΘΗΝΑ

ΔΟΥΒΛΕΚΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΚΑΡΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

ΑΣΙΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ και η

ΛΩΛΑ ΕΛΕΝΗ

Η ομάδα Βόλεϊ πήρε την 4η θέση στο τουρνουά χάνοντας στις λεπτομέρειες ένα μετάλλιο.

6.      Το Μπάσκετ κοριτσιών όπου συμμετείχαν οι μαθήτριες:

ΠΑΛΕΝΤΖΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΚΑΤΟΝΕ ΑΝΤΖΕΛΑ

ΚΑΤΟΝΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

ΜΑΥΡΟΥΔΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ

Η ομάδα Μπάσκετ των κοριτσιών κατέλαβε την 1η θέση στο τουρνουά.

7.      Το Μπάσκετ αγοριών και από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθητές:

ΡΑΠΙ ΑΝΔΡΕΑΣ

ΛΕΟΝΤΑΡΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

ΚΥΡΙΑΖΑΚΟΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ

ΤΣΑΚΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΧΡΗΣΤΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΝΤΕΛΗΣ ΦΩΤΗΣ

Η ομάδα Μπάσκετ των αγοριών κατέλαβε την 1η θέση στο τουρνουά.

8.      Και τέλος το Ποδόσφαιρο αγοριών και από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθητές:

ΜΠΟΥΛΚΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΠΑΤΟΖΙ ΜΑΡΙΟΣ

ΜΑΜΟΥΛΙΔΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ

ΜΕΠΑΡΑΣΒΙΛΙ ΓΚΟΡΓΚΙ

ΝΙΑΠΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΡΟΥΜΠΑΣΒΙΛΙ ΓΚΟΡΓΚΙ

ΚΑΤΟΝΕ ΑΝΤΟΝΙΟ

ΔΟ Ί΄ΡΑΝΛΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

ΘΕΟΦΑΝΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΠΕΤΡΟΥ ΜΙΧΑΗΛ

ΝΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

ΚΑΛΛΙΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΜΕΣΚΟΥΡΤΙ ΑΡΜΑΝΤΟ

ΖΩΒΟ Ί΄ΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Η ομάδα Ποδοσφαίρου των αγοριών επίσης κατέλαβε την 1η θέση στο τουρνουά.

Φυσικά και η πρώτη θέση είναι κάτι που γεμίζει με περηφάνια αλλά και ακόμη μεγαλύτερες ευθύνες το σχολείο μας, αλλά το πιο σημαντικό ήταν η συμμετοχή στο τουρνουά των μαθητών/τριών μας. Μια συμμετοχή που τους έφερε σε επαφή και με παιδιά άλλων σχολείων και μέσα από την αθλητική άμιλλα και τον συναγωνισμό, εκτός των αθλητικών ικανοτήτων τους, τους δόθηκε η δυνατότητα να ενεργοποιήσουν και να εκδηλώσουν τις κοινωνικές και ψυχολογικές τους δεξιότητες.

Ας δούμε πως περιγράφει το γεγονός η μαθήτριά μας Ελευθερία Κατόνε:

Πραγματοποιήθηκαν και φέτος οι αθλητικές δραστηριότητες των σχολείων του Δήμου Λαγκαδά στα Λουτρά στις 30 Μαΐου , στις οποίες συμμετείχαμε κι εμείς, το 1ο Δημοτικό Σχολείο, με ιδιαίτερη επιτυχία. Οι εντυπώσεις μας από τις δραστηριότητες αυτές είναι πολύ ωραίες, μοναδικές,  μας χάρισαν καινούριες εμπειρίες. Όλα τα παιδιά αγωνίστηκαν δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους. Όταν έφτασε η ώρα για τα αποτελέσματα των αγώνων, τα ονόματα των μαθητών και των ομάδων του σχολείου μας ακούστηκαν άπειρες φορές, το σχολείο μας διεκδικούσε την πρώτη θέση στην συνολική κατάταξη των σχολείων. Χαρούμενοι και κατενθουσιασμένοι όλοι φέραμε στο σχολείο μας ένα σωρό μετάλλια και μεταξύ αυτών το χρυσό κύπελλο της πρωτιάς του σχολείου. Είμαστε πολύ υπερήφανοι!

Ήταν η τελευταία χρονιά που συμμετείχαμε σ΄ αυτούς τους αγώνες ως Στ΄ τάξη του Δημοτικού, θα μείνει ως μια ξεχωριστή εμπειρία που θα μας συνοδεύει στο Γυμνάσιο που μας περιμένει...

Καλό καλοκαίρι!