ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Στα πλαίσια εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας για την προστασία του Περιβάλλοντος το σχολείο διοργάνωσε μια σειρά δραστηριοτήτων με τη συμμετοχή όλων των παιδιών.

Η Δευτέρα 7 Ιουνίου αφιερώθηκε εξ ολοκλήρου σε παιχνίδια με ανακυκλώσιμα υλικά, κατασκευές απο χρησιμοποιημένα υλικά, ενημερώσεις απο τις δράσεις των παιδιών  μέσα στις τάξεις, πειράματα για την παραγωγή ενέργειας, σταυρόλεξα και παζλ όλα σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος και πολλά ακόμη.

Επίσης τραγούδια, θεατρικά, χορευτικά και παντομίμες είχαν την τιμητική τους.

Ξεχωριστή θέση σε όλη αυτή την εκδήλωση είχε η δράση "Αντάλλαξέ το - Χάρισέ το". Από τις προηγούμενες ημέρες συγκεντρώθηκαν στο σχολείο ρούχα, παιχνίδια, βιβλία, CD-DVD, και εκτέθηκαν στην αυλή του σχολείου. Οι μαθητές αντάλλαξαν και χάρισαν μεταξύ τους όλα τα παραπάνω αντικείμενα εφαρμόζοντας στην πράξη την επαναχρησιμοποίηση/αξιοποίηση  των αντικειμένων.

Απώτερος στόχος της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα κατανάλωσης ενέργειας, οικονομίας και ελέγχου της καταναλωτικής μανίας. Το σχολείο ήταν ολόκληρη την ημέρα ένα πολύβουο, χρωματιστό και χαρούμενο μελίσσι.

ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ....................