ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΤΑ ΖΩΑ"

Η διδασκαλία με ομάδες εργασίας αποτελεί σημαντική διδακτική πρόταση στα νέα αναλυτικά προγράμματα.

Μέσα από τις ομάδες εργασίας:

• Οι μαθητές ασκούνται να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, να προγραμματίζουν, να συνεργάζονται αρμονικά και να σέβονται τα δικαιώματα και τις ιδιαιτερότητες των άλλων.
  • Βοηθούνται να αντιμετωπίζουν δυσκολίες και προβλήματα , να αυτενεργούν , πειραματίζονται, να ψάχνουν μόνοι τους για πληροφορίες, να εκφράζουν τις σκέψεις τους.
  • Μαθαίνουν να είναι υπεύθυνοι, να αλληλοβοηθούνται, να ακούν τις σκέψεις των άλλων, να δέχονται κριτική, να αναγνωρίζουν τα λάθη τους.
  • Κυρίως όμως ξεφεύγουν από τα θρανία, αναπτύσσουν χειροτεχνικές δεξιότητες, γίνονται πιο αυθόρμητοι.

Για όλους αυτούς τους λόγους, αλλά και γιατί θέλαμε ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία και τα προβλήματα της, ασχοληθήκαμε φέτος με τα   ζώα.

• Γνωρίσαμε που ζουν, τι τρώνε, από ποιους κινδυνεύουν .
  • Γράψαμε το δικό μας ποίημα, τις δικές μας σκέψεις , τα δικά μας προβλήματα.
  • Δημιουργήσαμε τα δικά μας σταυρόλεξα, κρυπτόλεξα και ακροστιχίδες.
  • Κατασκευάσαμε ζώα με κλωστή, πούλιες, χαρτόνια.
  • Πάνω από όλα όμως μάθαμε παίζοντας και βοηθώντας ο ένας τον άλλο.

Ευχαριστώ πολύ για αυτήν την προσπάθεια, τους μαθητές μου, τους γονείς τους και όλους τους εκπαιδευτικούς που με βοήθησαν!

Η δασκάλα του Β1

ΜΩΡΑΛΗ

Για να δείτε περισσότερα σχετικά με το πρόγραμμα τα ζώα κάντε κλικ εδώ (αρχείο .pdf)