Με αφορμή τη σημερινή παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος το 1ο Δημοτικό Σχολείο Λαγκαδά σε συνεργασία με το Δήμο Λαγκαδά προέβη σε δεντροφυτεύσεις στον σχολικό του κήπο. Φυτεύτηκαν και υιοθετήθηκαν από τους μαθητές/τριες των Β και Γ τάξεων, φωτίνιες, διακοσμητικές δαμασκηνιές και κουτσουπιές.

Προηγουμένως η εκπαιδευτικός του Γ1 κα. Χαλάτση  στην ομιλία της αναφέρθηκε στην σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος, ενώ ο Δ/ντής του Σχολείου στο χαιρετισμό του τόνισε ότι.... έχουμε υποχρέωση και καθήκον να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά μας στην προστασία του περιβάλλοντος και να τους παραδώσουμε ένα περιβάλλον διαρκώς αναβαθμισμένο....

Ανάλογο χαιρετισμό απηύθυνε και ο δήμαρχος Λαγκαδά κος. Ταχματζίδης, παρουσία των αρμόδιων αντιδημάρχων.