Οι μαθητές της Δ΄ τάξης του  Σχολείου μας επισκέφτηκαν την Παρασκευή, 14-11-2014, τον πολυχώρο  «Διάπλαση» στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης και παρακολούθησαν το διατροφικό πρόγραμμα με τίτλο «Αρχαιοελληνικό Αγρόκτημα».

Σε χώρους κτισμένους με άχυρα και λάσπη τα παιδιά είδαν αναπαραστάσεις της καθημερινής ζωής σε μια αγροικία στην αρχαία Ελλάδα, τον αρχαίο τρόπο παραγωγής του ψωμιού, του τυριού, του ελαιόλαδου, του κρασιού. Είδαν το χώρο του εργαστηρίου, το χώρο διαμονής των δούλων και το ιατρείο. Επίσης επισκέφτηκαν το θερμοκήπιο στο οποίο είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα βότανα της ιατρικής του Ιπποκράτη. Στο τέλος γνώρισαν συνταγές με σησάμι, ξηρούς καρπούς, μέλι και ταχίνι. Απόλαυσαν εδέσματα, έπαιξαν με τους παιδαγωγούς  πινγκ-πονγκ και ποδόσφαιρο. Διασκέδασαν στα φουσκωτά, στο γήπεδο και στον παιδότοπο.