Την Τετάρτη 15 Οκτωβρίου επισκεφτήκαμε το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Το Πολεμικό Μουσείο φιλοξενεί εκθέματα που χρονολογούνται από το 1821 μέχρι και το Β? Παγκόσμιο Πόλεμο.

Παρακολουθήσαμε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων από το έπος του ΄40 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Ο Καραγκιόζης στην Αλβανία". Ο ενθουσιασμός και το γέλιο των μαθητών μας ήταν απερίγραπτο. Στη συνέχεια περιηγηθήκαμε στους χώρους του μουσείου με τη βοήθεια του ξεναγού μας. Είδαμε στολές, όπλα εποχής, φωτογραφίες, λιθογραφίες, πίνακες ζωγραφικής καθώς και αντικείμενα προερχόμενα από στρατούς άλλων βαλκανικών χωρών. Εντύπωση μας προκάλεσε η ευρεία κάλυψη της περιόδου του Β΄ Παγκόσμιου Πολέμου.

Θα χαρακτηρίζαμε την επίσκεψή μας ως βιωματική εμπειρία που μας ταξίδεψε πίσω στο χρόνο.

Ευχαριστούμε θερμά τον ξεναγό για την υπέροχη ξενάγηση του και τους μαθητές μας για την καταπληκτική συμπεριφορά τους!