Την προηγούμενη σχολική χρονιά το πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχε ολόκληρο το σχολείο είχε στόχο την ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης στα παιδιά. Φέτος επιλέξαμε ως θέμα την υγιεινή διατροφή. Μήνες πριν συζητούσαμε τι είδους δραστηριότητες θα κάνει η κάθε τάξη και πως όλο αυτό θα οργανωθεί και θα λάβει ενιαία μορφή στο τέλος της χρονιάς.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε, ευαισθητοποίηση των μαθητών μέσα από σχετικές αναφορές- συζητήσεις που προκαλούσαν οι δάσκαλοι, εργασίες-κατασκευές μέσα στην τάξη (για διάστημα περίπου δύο μηνών) και τέλος παρουσίαση των εργασιών ή παιχνιδιών ή δρώμενων σε όλο το σχολείο την Παρασκευή 10 Ιουνίου 2011. Εκείνη την ημέρα δεν κάναμε καθόλου μάθημα, το σχολείο θύμιζε χαρούμενο μελίσσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για να δείτε αναλυτικά τι κάναμε και πως (φωτογραφίες) πατήστε εδώ (αρχείο .pdf)