Την Τετάρτη 13 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η εκδήλωση «Ενεργοί Πολίτες σε ένα Αειφόρο Σχολείο» στα πλαίσια της οποίας  οι Α΄, Β’, Γ’, Δ’ και Ε’ τάξεις του σχολείου μας παρουσίασαν δρώμενα σχετικά με τα προγράμματα που ασχολήθηκαν κατά τη σχολική χρονιά που πέρασε. Η εκδήλωση ξεκίνησε στην αυλή με παραδοσιακούς χορούς από την Δ’ τάξη με κεντρικό θέμα την ελιά,το ελαιόλαδο και τη σημασία του ευλογημένου καρπού για τον οργανισμό μας. Ακολούθησε χορός για όλα τα παιδιά αλλά και τους γονείς που παρευρίσκονταν εκεί.

Στον  ίδιο χώρο η Ε’ τάξη παρουσίασε πρόγραμμα για τη σημασία της ανακύκλωσης και την προσφορά της στον πλανήτη μας. Τα παιδιά μέσα από στίχους δικούς τους τόνισαν την αξία της αξιοποίησης των «σκουπιδιών» και την οικονομία ενέργειας  σε όλους τους τομείς. Στη συνέχεια στην αίθουσα  εκδηλώσεων συνέχισε η Α’ τάξη με τραγούδια σχετικά με τη διατροφή. Στα ίδια πλαίσια κινήθηκε και η παρουσίαση του Β2 με εκφώνηση παραμυθιού με θέμα την σημασία της υγιεινής διατροφής, ιδιαίτερα για τα παιδιά. Τη σκυτάλη πήρε το Β1 με μουσικοκινητικό δρώμενο που μέσα από παραλλαγή γνωστών τραγουδιών αναδείχτηκε η σημασία των φρούτων και λαχανικών για τη σωστή ανάπτυξη των παιδιών. Η Γ’ τάξη ασχολήθηκε κατά τη διάρκεια της χρονιάς στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης με θέμα: « Το ταξίδι του νερού».Τα παιδιά λοιπόν μέσα από ένα εξαιρετικό θεατρικό δρώμενο παρουσίασαν τον κύκλο του νερού και την σημασία του ζωτικού αυτού υγρού για τον άνθρωπο, τα φυτά, τα ζώα και τον πλανήτη γενικότερα. Η εκδήλωση έκλεισε με τραγούδια σχετικά με τα παραπάνω θέματα στα Αγγλικά από τα παιδιά όλων των τάξεων.