Την προηγούμενη σχολική χρονιά 2017-2018 αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με τα παραμελημένα παρτέρια της αυλής μας. Οργανώσαμε ομάδα σχολικού κήπου η οποία έκανε προεργασία μαθαίνοντας για τις καλλιέργειες, σκάβοντας κλπ. Εν τω μεταξύ με τη οικονομική βοήθεια του Συλλόγου Γονέων παραγγείλαμε τους φράχτες. Κατά τη διάρκεια των διακοπών του Πάσχα εθελοντές μαθητές μαζί με την δασκάλα κ. Ευαγγελία Χαλάτση και τη διευθύντρια δούλεψαν ακούραστα επί 5 ημέρες. Τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες έβαψαν τα ξύλα, έσκαψαν τα παρτέρια σε βάθος (ήταν πολύ δύσκολο!!!), καθάρισαν το χώμα από σκουπίδια και πέτρες (μα πόσες πολλές είχε!!!), κουβάλησαν 4 κυβικά χώμα και το έστρωσαν (ήταν πολύ κουραστικό!!!). Την τελευταία ημέρα δύο εξειδικευμένοι τεχνίτες τοποθέτησαν τους φράχτες στη θέση τους και τέλος βάψαμε τα πεζούλια σε ανοιχτό πράσινο χρώμα. Στη συνέχεια οι τάξεις μοίρασαν τα παρτέρια σε κομμάτια και η κάθε τάξη ξεκίνησε το φύτεμα. Η αυλή μας κάθε μέρα γίνεται και πιο όμορφη!!!

Έγραψαν οι μαθητές:

Η κυρία μας και οι μαθητές της ΣΤ τάξης αποφασίσαμε να περιποιηθούμε τον κήπο του σχολείου μας για να ομορφύνει η αυλή μας. Στην αρχή βάψαμε με καφέ χρώμα τους φράχτες. Μετά αρχίσαμε να βγάζουμε τις πέτρες από το χώμα για να καθαρίσει. Ύστερα φυτέψαμε διάφορα λουλούδια. Έγινε ένας υπέροχος και πανέμορφος κήπος με τις προσπάθειες της δασκάλας μας της διευθύντριας και των μαθητών της ΣΤ τάξης. Αισθάνομαι υπερήφανη που συνέβαλα και εγώ στη δημιουργία αυτού του καταπληκτικού κήπου. Σας ευχαριστούμε όλους!

Παναγιώτα Μάτη

Είμαι πολύ χαρούμενος που συμμετείχα στον σχολικό κήπο γιατί μετά από πολλές ημέρες δουλειάς μετά από το σχόλασμα καταφέραμε να κάνουμε τα παρτέρια μας ένα μικρό κήπο που κάθε τάξη μπορεί να φυτέψει τα δικά της φυτά. Ένα ακόμη πράγμα για το οποίο είμαι περήφανος είναι ότι με αυτόν τον τρόπο καταφέραμε να κάνουμε την αυλή του σχολείου μας πιο όμορφη και με καλύτερη αισθητική ώστε να αφήσουμε το αποτύπωμά μας στο σχολείο και να θυμούνται όλοι ότι η ΣΤ τάξη το έκανε αυτό. Το να γίνου όλα αυτά δεν ήταν απλή υπόθεση γιατί ήθελε πάρα πολύ χρόνο, εξοπλισμό και όλα αυτά έγινα γιατί η κ. διευθύντρια και κάποιοι δάσκαλοι προσφέρθηκαν να βρουν εξοπλισμό και να διαθέσουν έξτρα ώρα για την υλοποίησή του. Οπότε καταλαβαίνετε ότι  ο κήπος μάλλον θα μείνει για πολλά χρόνια.

Δημήτρης  Καβαρινός