5 Ιουνίου- Παγκόσμια Μέρα Περιβάλλοντος

Ήταν η μέρα που διαλέξαμε κι εμείς για να παρουσιάσουμε τις περιβαλλοντικές δράσεις του σχολείου. Πρώτα η πέμπτη τάξη με έναν δικό της πρωτότυπο τρόπο παρουσίασε τους 17 παγκόσμιους στόχους του ΟΗΕ για τη βιώσιμη ανάπτυξη. Οι μαθητές με δικά τους σκετσάκια χωρισμένοι σε ομάδες έδειξαν το πόσο ευαισθητοποιημένοι είναι σε αυτά τα θέματα και έγιναν πρεσβευτές των 17 στόχων προσπαθώντας να παρακινήσουν και τους υπόλοιπους μαθητές να θέσουν κάποιον από τους παραπάνω στόχους. Έπειτα η κυρία Χαλάτση Ευαγγελία παρουσίασε τη δουλειά που έγινε όλη τη χρονιά από την ομάδα δράσης σχολικός κήπος. Την εκδήλωση παρακολούθησε η υπεύθυνη περιβαλλοντικών θεμάτων της διεύθυνσης δυτικής θεσσαλονίκης κυρία Ιππέκη Βασιλική, που δήλωσε ενθουσιασμένη από τις δουλειές των παιδιών.